Language:

Pellet drzewny


CZYM SĄ PELLET?

Pellet - to nowoczesny rodzaj paliwa opałowego na bazie drewna, są alternatywą do ogrzewania z odnawialnej energii, które osiąga wysoką wartość opałową przy niskim poziomie powstawania popiołu i wilgoci. Są produktem biomasy z odnawialnych substancji - odpady drewniane, pochodzące z recyclingu. Codziennie, coraz więcej gospodarstw korzysta z pelletu dla piecyków, kominków i kotłów. Pellet to skompresowane w kształcie walca suche cząstki drewna o długości od 6 do 50 mm i średnicy od 4 do 10 mm, sprasowane pod ciśnieniem. Aby zwiększyć ich trwałość mechaniczną dodaje się naturalne środki.

Krótko mówiąc, pellet to przyjazny dla środowiska rodzaj paliwa. Pellet stanowią sposób niszczenia milionów ton odpadów ze składowisk śmieci i przekształcania ich w energię.

Wartość energetyczna pelletu zależy od rodzaju drzewa, jego wilgotności. Dla wysokiej jakości pelletu (zawierającego mniej niż 10 % wody) wartość energetyczna wynosi od 4,7 do 5,5 MWh/tonę. Wartość energetyczna i wilgotność określa ilość energii jaka może być dostarczona z pelletu. Główną zaletą pelletu w porównaniu do innych paliw jest to - że im wyższa wartość energetyczna i niższa wilgotność pelletu, tym wyższa wartość opałowa. Ważne jest użycie pelletu do 1% zawartości popiołu (maksymalne wykorzystanie energetyczne pelletu przy minimalnej ilości wytworzonego popiołu).

JAK KUPOWAĆ PELLET?

1. Należy dowiedzieć się, czy istnieją zalecenia odnośnie pelletu ze strony firmy.

Należy skonsultować się z Państwa producentem pelletu, by ustalić, czy ma on zalecenia odnośnie rodzaju pelletu, którego powinni Państwo używać. Każdy kocioł spala w inny sposób. Należy również skontaktować się ze sklepem, w którym zakupili Państwo urządzenie grzewcze. Personel z doświadczeniem może Państwa poinformować, jaki rodzaj pelletu został już wykorzystany.

2. Należy obliczyć jaka ilość pelletu potrzebna dla jednego sezonu.

Dostępne są dzienne, tygodniowe lub sezonowe worki na pellet. Nie trzeba się martwić, że wychodząc z domu, kocioł wygaśnie. Ogrzewanie pelletem jest całkowicie zautomatyzowane. Pellet podawany jest z podajnika do kotła za pomocą specjalnego programu. Kocioł posiada także automatyczny zapłon. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi lub skontaktować się ze sprzedawcą produktu lub serwisantem, by dowiedzieć się jaką ilość pelletu używa urządzenie do ogrzewania, jaką macie Państwo zamiar kupić.

3. Znajdź najlepszą ofertę cenową na pellet.

Nabycie pelletu w dużej ilości oferuje maksymalną zniżkę ceny na ilość. Należy sprawdzić jakość pelletu przed zakupem, materiał z którego jest wytworzony: drewno liściaste lub iglaste. Jeżeli nie mają Państwo możliwości przechowywania całej ilości pelletu na jeden sezon, należy kupić stopniowo, w zależności od zapotrzebowania.

4. Przed każdym zakupem, należy sprawdzić rodzaj pelletu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na kolor pelletu. Może on wskazywać rodzaj składu włóknistego oraz sposób wytwarzania. Najbardziej zwyczajne pellet są wytwarzane z drewna świerkowego lub bukowego. Istotnymi cechami dla konsumentów są moc kaloryczna, wilgotność oraz ilość zawartego popiołu. Polecamy nabycie pelletu z maksymalną ilością popiołu na poziomie 1%. Każda torba zawiera informacje odnośnie specyfikacji technicznych.

5. Kupuj pellet z pewnością!

W momencie, gdy są Państwo przekonani, że znaleźli Państwo odpowiedni pellet, należy je kupić, użycie pelletu codziennie wzrasta.