Language:

Cena pelletu


Ważnym czynnikiem w wyborze produktów z zastosowaniem pelletu jest ich cena w porównaniu do ceny paliw kopalnych. Wzrost ceny paliw kopalnych w ostatnim czasie doprowadził do tego, że coraz więcej użytkowników w Polsce i okolicach przeszło na używanie pelletu ponieważ jest on o wiele tańszy.

Ceny paliw drzewnych (pelletu) i kopalnych można porównać w odniesieniu do ceny energii (€/MWh). Powstaje pytanie, jak ustalić cenę pelletu w przyszłości? Logika ekonomiczna podpowiada nam, że coraz większy popyt na pellet wygeneruje również obniżenie ich ceny. Pellet będzie coraz tańszy w stosunku do paliw kopalnych. Do chwili obecnej, średnia cena roczna pelletu była o 30 % niższa niż dla paliw kopalnych.

I tak wystarczająco, inwestycja w zakup urządzenia na pellet zostanie szybko zamortyzowana. W każdym roku, jedna trzecia wartości użycia paliw kopalnych zostanie zaoszczędzona dlatego że wielu nowo wybudowanych domów jednorodzinnych decyduje się na wykorzystanie produktów grzewczych z biomasy, z czego ponad 90 % paliwa wykorzystywało pellet drzewny. Produkcja pelletu w Europie w latach 2016 i 2017 wzrosła o 10%, a w 2016 roku wyniosła 13,8 mln ton. Największymi producentami są Niemcy i Szwecja.